Obsah
Vyhláška č.1/2004-Požární řád obce
Obecně
závazná vyhláška č. 1/2004
Zastupitelstvo obce Milý na svém zasedání dne 20.9.2004 se usneslo vydat na základě § 29 odst.l písmeno o) zákona č. 133/1985 Sb., O požární ochraně ve znění pozdějších předpisů a v souladu s § 10 a 84 odst. 2, písm. i) zákona 128/2000 Sb., o obcích( obecní zřízení) ve znění pozdějších předpisů tuto obecně závaznou vyhlášku:
P O Ž Á R N
Í Ř Á D O B C E
Čl.1
Úvodní
ustanovení.
Požární řád obce Milý upravuje organizaci a zásady zabezpečení požární ochrany v obci dle § 15, odst.1 Nařízení vlády č. 172/2001 Sb, k provedení zákona o požární ochraně ve znění nařízení vlády č. 498/2002 Sb.
Čl. 2
Vymezení činnosti osob pověřených
zabezpečováním požární ochrany v obci
1. Ochrana životů, zdraví a majetku občanů před požáry , živelnými pohromami a jinými mimořádnými událostmi v katastru obce je zajištěna jednotkou SDH obce Milý podle čl.5této vyhlášky a dále následující jednotkou HZS Kladno PS Slaný a dalšími jednotkami dle přílohy č.l této vyhlášky.
2. K zabezpečení úkolů podle odst. 1 obec pověřuje kontrolou dodržování povinností stanovených předpisy o požární ochraně ve stanoveném rozsahu velitele SDH obce.
Čl. 3
Podmínky požární
bezpečnosti při činnostech v objektech nebo v době zvýšeného
nebezpečí vzniku požáru
s ohledem na místní situaci
1. Za činnosti, při kterých hrozí nebezpečí vzniku požáru se dle místních podmínek považuje:
a) sušení chmele , požární bezpečnost je při provozování této činnosti zabezpečena provozovatelem daného technologického zařízení, který stanoví podmínky požární bezpečnosti v pracoviště včetně zajištění požárních hlídek.
b) doba topné sezony ve všech obytných jednotkách v obci. Požární bezpečnost zajišťují jednotliví vlastníci a uživatelé nemovitostí.
2. Za dobu se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru se dle místních podmínek považuje období sucha v lesních porostech a letní období od 1.6. do 30.9. kalendářního roku. Požární bezpečnost v tomto období je zabezpečena vydáváním zákazu kouření, rozdělávání ohňů popřípadě zákazem vstupu do lesních porostů.
3. Objekty se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru v obci nejsou.
- 2 –
Čl. 4
Způsob nepřetržitého
zabezpečení požární ochrany
- Přijetí ohlášení požáru, živelní pohromy či jiné mimořádné události v katastru obce je zabezpečeno systémem ohlašoven požáru uvedených v čl. 7
- Ochrana životů, zdraví a majetku občanů před požáry, živelnými pohromami jinými mimořádnými událostmi v katastru obce je zabezpečena jednotkami požární ochrany uvedenými v příloze č. 1
Čl. 5
Jednotky sboru dobrovolných
obce , kategorie, početní stav a vybavení
- Obec zřizuje jednotku sboru dobrovolných hasičů obce uvedenou v příloze č. 2 této vyhlášky. Kategorie, stav a vybavení jsou rovněž uvedeny v příloze č. 2 této vyhlášky. Příloha č. 2 je nedílnou součástí Požárního řádu obce.
Čl.6
Přehled o zdrojích vody pro hašení požáru a
podmínky jejich trvalé použitelnosti. Stanovení dalších zdrojů vody pro hašení
požárů a podmínky pro zajištění jejich trvalé použitelnosti.
- Obec stanovuje následující zdroje vody pro hašení požárů a další zdroje požární vody, které musí svou kapacitou a vybavením umožnit účinný požární zásah:
- umělé : - hydrantová síť obecního vodovodu – kapacita 6 hydrantů
- - požární nádrže v Milém a na Boru - kapacita 350 m3
- Obec udržuje v aktuálním stavu plánek obce s vyznačením zdrojů vody pro hašení požárů, čerpacích stanovišť pro požární techniku a vhodného směru příjezdové komunikace, který v jednom vyhotovení předává jednotce požární ochrany uvedené v čl. 5 této vyhlášky a jednotce HZS Kladno.
- Vlastník nebo uživatel zdrojů vody pro hašení je povinen v souladu předpisy o požární ochraně umožnit použití požární techniky a čerpání vody pro hašení požárů , zejména udržovat trvalou použitelnost čerpacích stanovišť pro požární techniku a trvalou použitelnost zdroje, což mimo jiné znamená zákaz čerpání vody z požární nádrže k jiným účelům než je hašení požárů.
- Vlastník pozemku příjezdové komunikace ke zdrojů vody pro hašení je povinen zajistit volný příjezd pro mobilní požární techniku. Vlastní převede prokazatelně tuto povinnost na další osobu(správce, nájemce) nevykonává-li svá práva vůči pozemku sám.
Čl. 7
Seznam ohlašoven požárů a dalších míst odkud
lze hlásit požár a způsob jejich označení
- Obec zřizuje následující ohlašovny požáru, které jsou trvale označeny tabulkou „OHLAŠOVNA POŽÁRU“ :
-3-
A – ohlašovna Milý- Milý č.p. 93 p. Karel Šmída – tel. 313 562 501
B - ohlašovna Bor - Milý – Bor č.p. 85 p. Josef Richtr – tel. 313 562 339
Čl. 8
Způsob vyhlášení požárního
poplachu
Vyhlášení požárního poplachu v obci se provádí :
a) sirénou – místo ovládání – OÚ Srbeč
b) místním rozhlasem (slovně a znělkou) místo ovládání – OÚ Milý
c) osobně členem SDH v Milém – místo ovládání – OÚ Milý
Čl.9
Seznam sil a prostředků jednotek požární ochrany podle výpisu z požárního poplachového plánu obce Milý je uveden v příloze č. 1.
Čl. 10
Závěrečná a zrušovací
ustanovení
Touto obecně závaznou vyhláškou se ruší Požární řád obce ze dne 1.4.1991.
Čl. 11
Účinnost
Tato obecně závazná vyhláška nabývá účinnosti dne 1.10. 2004
Starosta obce:_________________ Místostarosta obce :___________________
Vyvěšeno dne :
Sejmuto dne:
Vyvěšeno: 21. 9. 2004